Jakie okna wybrać

Jakie wybrać?

 

Kiedyś miały po prostu oddzielać wrogi świat na zewnątrz od przyjaznego wnętrza. Drzwi miały nas chronić przed mrozem, dzikimi zwierzętami i ewentualną napaścią złodziei. Okna jako wizjer na otaczający świat. I właściwie do dziś niewiele się zmieniło, choć obecnie bardziej obawiamy się utraty ciepła niż dzikich zwierząt, a technologia okien poszła tak do przodu że już nie obawiamy się dużych strat ciepła i montujemy naprawdę duże okna i przeszklenia.

Rosnące co chwila ceny energii, coraz bardziej restrykcyjne wymagania wynikające z przepisów budowlanych, a także nasza rozwijająca się świadomość ekologiczna sprawiły, że dziś znacznie większą uwagę przykładamy do termoizolacji domów, energooszczędnych okien i drzwi. Czym więc powinniśmy kierować się przy ich wyborze? Na co zwracać uwagę, by służyły nam dobrze przez lata?

Drewno

Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze drzwi/okien jest materiał, z jakiego są one wykonane. Tradycyjnym materiałem jest tutaj drewno. Dziś nie są to już zwykle lite deski, ale płyta drewnopodobna w rodzaju wiórowej czy HDF lub, choć rzadziej, sklejki, oklejone fornirem, czyli cienką warstwą drewna i nie są to tanie rozwiązania. Jednak drewno to materiał „żywy” i dość łatwo tu o błąd konstrukcyjny, który np. zaowocuje wypaczeniem drzwi po pierwszym sezonie grzewczym.

Najczęściej drzwi drewniane lub fornirowane stosuje się jako drzwi wewnętrzne a mnogość rozwiązań i łatwość w obróbce materiału jest tutaj nie tylko pożądana ale i też wskazana.

Drzwi zewnętrzne drewniane są też stosunkowo mało odporne na próby sforsowania. Jeśli więc bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, powinniśmy raczej poszukać czegoś innego.

PCW jest bardzo popularnym materiałem, tworzywo sztuczne, z którego wykonywane są też ramy okien. Materiał jest tani i łatwy w formowaniu, co przekłada się na cenę gotowych wyrobów. Właśnie z PCW wykonywane są najtańsze na rynku produkty. Tu ciekawostka – popularne niegdyś wstawianie stalowej kratownicy jest już bardzo przestarzałą technologią. Wprawdzie podnosiła bezpieczeństwo, jednak znacznie pogarszała izolacyjność cieplną. W konsekwencji sporo ciepła uciekało z domu przez drzwi wejściowe.

Nowe możliwości dają drzwi i okna aluminiowe.  Ich zaletą jest m.in. lekkość, pozwalająca na projektowanie bardzo szerokich skrzydeł. Mnogość rozwiązań oraz paleta RAL kolorów pozwala na łatwe wpasowanie nawet w najbardziej wyszukane wnętrza. Coraz więcej budynków stawia na rozwiązania fasad oraz witryn zewnętrznych ze względu na swoje parametry wytrzymałościowe jak i estetykę rozwiązań. Stąd  tego typu drzwi często stosuje się  w  reprezentacyjnych wejściach. Poza wysublimowaną estetyką oferują one najwyższy poziom zabezpieczeń przeciwwłamaniowych oraz najlepszą izolacyjność cieplną, czego przykładem jest  zastosowanie zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych. Najnowocześniejsze z nich, mogą zajmować taflą szkła całą ścianę, może być całe przeszklenia przesuwne, dalej o bardzo dobrych parametrach współczynnika przenikania ciepła.